Dunlop Sp Sport MAXX Lastik Yorumları

Binek Araç / Otomobil
Yaz

Yaz şartlarında Otomobil araç tipine uygun olan Dunlop Sp Sport MAXX lastik yorumlarını inceleyerek kararınızı kolayca verin!

(165 Yorum) 4440.34
Rated 3.3/5 based on 165 reviews
Tüm ebatları görüntüle
Dunlop Sp Sport MAXX lastikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Tecrübelerinizi paylaşın ve diğer otomobil sahiplerine yardımcı olun.
Yorum Yap
Tyre Reviews

Sp Sport MAXX Lastik Yorumları

BMW 650i Gran Coupe ile ortalama 5000 kilometre sürüş sırasında %46 verim alınmıştır.
Araç Markası: BMW Araç Modeli: 650i Gran Coupe Sürülen Kilometre: 5000
Güvenilmez, düşük kaliteli lastikler.
Her iki Max'i de 650i F06 BMW'de denedim
245/35R20 Dunlop Maxx 050+
275/30R20 Dunlop Maxx 060+
Dunlop lastikleri yan duvarda kabarcık şişmesi sorunları, çok düşük kaliteli lastikler ve tehlikeli olmaya devam ettiğinden, 2 yıldan fazla bir süre boyunca toplamda 5 lastik değiştirildi. Kesinlikle büyük benim için artık Dunlop YOK. sadece deneyimimi paylaşıyorum.

Honda HRV ile ortalama 52500 kilometre sürüş sırasında %99 verim alınmıştır.
Araç Markası: Honda Araç Modeli: HRV Sürülen Kilometre: 52500
Bunlardan 52 bin KMS elde ettim ve 7 yıl sonra hala oldukça fazla lastik dişi kaldı. Ne yazık ki 52.000 km'nin 40.000 km'si 6 yılın üzerindeydi ve kullanımlar arasında çok fazla boşluk vardı, bu da arabanın çok fazla kullanılmadığı anlamına geliyordu ve yan duvarlarda küçük çatlakların oluşmasının nedenlerinden biri olabilir.
Lastiğin değeri açısından kesinlikle hiçbir sorunu yoktu, rahattı ve bu lastikle bir ses uygulamasıyla ölçülen yol gürültüsü ile yepyeni Bridgestone Turanza Serenity lastikleri tamamen aynıydı - Bu lastikler ne kadar muhteşem. Ne yazık ki bu lastikler Adelaide'de kolayca bulunamıyor ve fabrikada araca takılı olarak geliyor. Sonuç olarak Bridgestone'a geçmek zorunda kaldım.

Hyundai i30 CRDi ile ortalama 9000 kilometre sürüş sırasında %63 verim alınmıştır.
Araç Markası: Hyundai Araç Modeli: i30 CRDi Sürülen Kilometre: 9000
Dunlop SP Sport Maxx RT2, minimum kayma ile hızlanma ve frenlemede iyi kavrama sağlayan iyi bir lastiktir; sert viraj alma sırasında, hızlı direksiyon girişi eklendiğinde lastiğin tepkisi hafif bir gecikme gösterir. Bunun temel nedeni lastiğin kavrama sınırı ve üst düzey UUHP lastiklere kıyasla biraz daha yumuşak yan duvardır. Birkaç pist günü geçirdikten ve birkaç AutoSolo etkinliğinde çalıştırdıktan sonra, lastik esas olarak oluğun omuzlarında ve kısmen yan duvarda orta derecede aşındı, ancak bu lastiği tamamen yarışma dışı kullanımdan kaldıracak olsaydım, bu benim seçtiğim lastik olurdu. kesinlikle tekrar satın alırdım. Genel olarak günlük sürüşte, pist lastiğine kıyasla daha yumuşak yan duvarı ve iyi yuvarlanma direnci sayesinde düşük hızlarda ve otoyolda neredeyse hiç ses çıkarmayan konforlu bir lastiktir. Lastiğin fiyatı göz önüne alındığında performansı ve özellikle güvenliği kesinlikle hak ediyor.

Volvo s60 D5 (163) ile ortalama 15000 kilometre sürüş sırasında %0 verim alınmıştır.
Araç Markası: Volvo Araç Modeli: s60 D5 (163) Sürülen Kilometre: 15000
Daha önce lastikleri hiç incelememiştim ancak bu lastiklerle ilgili olası güvenlik sorunları nedeniyle incelemeye karar verdim.
Volvo'ma 4 tane taktırdım ve ilk izlenimlerim mükemmeldi, kavrama mükemmeldi ve sürüş kalitesi iyiydi. Sorun şu ki, yaşamlarının sonuna yaklaştıkça tehlikeli hale geliyorlar. Ön lastiklerden biri, içteki 2 inçlik kauçuğun şeritlere kadar aşınması ve lastiğin genel olarak iyi durumda olması nedeniyle anında inme yaşadı. Ve şimdi arka lastik de aynısını yaptı ama bu sefer çok kötü bir titreşim olarak kendini gösterdi.

Audi 1.8T Quattro ile ortalama 1200 kilometre sürüş sırasında %60 verim alınmıştır.
Araç Markası: Audi Araç Modeli: 1.8T Quattro Sürülen Kilometre: 1200
Islak veya kuru tutuş torbaları ancak geri bildirimde biraz eksik. İtildiğinde olumludur ancak otoyolda seyir halindeyken yüzeydeki kusurları takip etmeyi severler, dolayısıyla neredeyse sürekli düzeltme yaparsınız. Bin milden biraz fazla bir süre sonra değiştirmeyi planlıyorum. Fena bir lastik değil ama uzun bir sürüşü kaosa dönüştürüyorlar.

Jaguar XF S ile ortalama 20000 kilometre sürüş sırasında %51 verim alınmıştır.
Araç Markası: Jaguar Araç Modeli: XF S Sürülen Kilometre: 20000
Bu lastikler takıldığında 4 tekerlek ayarım vardı. Otoyolda/düz yolda sürüş için, ani şerit değişiklikleri olmadan bu lastikler iyi ve sessizdi. Bununla birlikte, yüksek torka sahip arkadan çekişli bir araçta, bu lastiklerin hem ıslak hem de kuru zeminde çekişi önceki Continental Contact Sport 5'e göre daha hızlı kırdığını gördüm. Islak yol tutuşu da Continental'ler kadar güven sağlamadı. Pürüzsüz, iyi bir yüzeyde konforlu lastikler, ancak otoyolda veya hızlı A / B yollarında daha hızlı manevralar yapmak istiyorsanız dikkatli olmanız gerekir. Performansın lastiğin kullanım ömrü boyunca tutarlı olduğunu, dolayısıyla aşınma nedeniyle performansın azaldığını fark etmediğini söyleyebilirim. Ne yazık ki yakında bunları başka bir markayla değiştirmekten mutluluk duyacağım.

Audi Q5 ile ortalama 6500 kilometre sürüş sırasında %39 verim alınmıştır.
Araç Markası: Audi Araç Modeli: Q5 Sürülen Kilometre: 6500
Bu ürünün kalitesinden son derece memnun değilim. Sadece lastikler 3 yıllıktı. Lastik sırtı aşındığı için değiştirmek zorunda kaldım, araba covid sırasında evden çalışırken park edildiğinden son 2 yılda sadece 6500 mil yol kat ettim. Bu ürünü Audi Q5 sürücülerine tavsiye etmeyiniz.

Mercedes Benz GL320 CDI ile ortalama 5 kilometre sürüş sırasında %0 verim alınmıştır.
Araç Markası: Mercedes Benz Araç Modeli: GL320 CDI Sürülen Kilometre: 5
Michelin Latitude Sport'un yerine yeni aldım. Her ikisi de MO'dur. Şimdilik durumu iyi. Birkaç km içinde güncellenecektir. 275/55 R19 111V MFS MO

Mazda RX8 ile ortalama 15000 kilometre sürüş sırasında %67 verim alınmıştır.
Araç Markası: Mazda Araç Modeli: RX8 Sürülen Kilometre: 15000
Bu lastikler çok yeni ve iyiydi. Ancak zamanla kuru zeminde önceki lastiklerime kıyasla çok daha fazla performans kaybettim. Hala yaklaşık 5 mm kaldı ve bunlara olan güvenimi o kadar kaybediyorum ki, ilkbaharda sıcaklık yaklaşık 10-15 santigrat dereceyken ve lastikler aynı yaştayken kış lastiklerimi kuru havada kullanma konusunda kendime çok daha fazla güveniyordum. İyi ki, oldukça kademeli olarak yol tutuşunu kaybediyorlar, bu yüzden herhangi bir kopma yok, ama çok erken kaybediyorlar. Hayır, bir daha asla.

Jaguar XF S ile ortalama 6000 kilometre sürüş sırasında %52 verim alınmıştır.
Araç Markası: Jaguar Araç Modeli: XF S Sürülen Kilometre: 6000
Jaguar XF Sportbrake 3.0S, tam bayi geçmişiyle şu anda 68 bin. Dört lastiğin tümü Jaguar, Dunlop SP'ler için uygun şekilde işaretlenmiş ve önerilen lastiklerle değiştirildi. Bunlar TAMAMEN ÇÖP! SATIN ALMA !! 18 ayda yaklaşık 6K yaptılar ve yaklaşık 4 ay önce fark edilen her sırt kanalının çevresinde ciddi çatlaklar var. Şikayette bulunan lastik satıcısına, çatlakların yalnızca yüzeysel olduğu ve hiçbir şekilde lastiğin performansını olumsuz yönde etkilemediği ve aracın normal şekilde kullanılması gerektiği söylendi. Çatlağın görünen derinliği göz önüne alındığında buna inanmak çok zor! Arabayı satın aldığımız 270 bg'lik gücü kullanma konusunda kesinlikle güven vermiyorlar ve bu hafta Pirelli'yle değiştiriliyorlar.

Lastik Ebatları ve Fiyatları

Dunlop Sp Sport MAXX

Lastik Ebatı
Araç Tipi
Lastik Etiketleri
Fiyat

15’’ Lastikler

16’’ Lastikler

17’’ Lastikler

18’’ Lastikler

19’’ Lastikler

Dunlop Lastik Ürün Aileleri