Continental WinterContact TS 830 P Lastik Yorumları

Binek Araç / Otomobil
Kış

Kış şartlarında SUV-4x4 araç tipine uygun olan Continental WinterContact TS 830 P lastik yorumlarını inceleyerek kararınızı kolayca verin!

(37 Yorum) 1902.6
Rated 4.1/5 based on 37 reviews
Tüm ebatları görüntüle
Continental WinterContact TS 830 P lastikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Tecrübelerinizi paylaşın ve diğer otomobil sahiplerine yardımcı olun.
Yorum Yap
Tyre Reviews

WinterContact TS 830 P Lastik Yorumları

Alfa Romeo Giulia 2.0, 200hp RWD ile ortalama 30000 kilometre sürüş sırasında %67 verim alınmıştır.
Araç Markası: Alfa Romeo Araç Modeli: Giulia 2.0, 200hp RWD Sürülen Kilometre: 30000
Bu lastik benim için hayal kırıklığı oldu. Düz gitmenin (SSR) ek bir sorun olup olmadığı hakkında hiçbir fikrim yok, ancak ağ tutuşu berbat, karda tutuş iyi olmaktan çok uzak, ama en azından bir yere varmayı başardım. En çok dikkat çeken sorun ıslak yol tutuşuydu; virajlarda veya kavşaklarda çok fazla yan kayma fark edildi. Ruflat nedeniyle sert yan duvarları var, ancak yoldaki tüm tümsekleri hissetmekten, iyi tepkime hissinden ve kuru zeminde çok iyi yol tutuşundan rahatsızlık duymuyorum. Web performansının düşük olması nedeniyle önümüzdeki sezon için başka bir model satın alacağım. Aşınma iyi, 4 sezonun ardından hâlâ 5 mm kaldı.

Vauxhall Astra 1.9 cdti 150hp ile ortalama 1000 kilometre sürüş sırasında %34 verim alınmıştır.
Araç Markası: Vauxhall Araç Modeli: Astra 1.9 cdti 150hp Sürülen Kilometre: 1000
Bu lastiklerle ilgili tüm iyi değerlendirmeleri okuduktan sonra büyük hayal kırıklığına uğradım. Yan duvarlar çok sert olduğundan, ister A yollarında ister otoyolda olun, her küçük sarsıntıyı hisseder ve duyarsınız. En büyük sorun, kuru zemin dışında herhangi bir zeminde kavrama eksikliğidir. Yollar şu anda soğuk, nemli ve hafif tuzlu olmasına rağmen "kış" lastiği olmasına rağmen bu temel kış koşullarıyla mücadele ediyor. Ortalama hızlanmada düz yol tutuşu, çekiş kontrolünün devreye girmesini sağlar ve saatte 20 mil hızla dönen kavşaklar, önden savrulma ile bir savaştır. Henüz kardaki yetenekleri hakkında yorum yapamam ama eğer bunları arabada tutarsam, büyük olasılıkla kar buraya gelmeden çok önce silinecek. Geçen yıl Pirelli P7'leri kış boyunca çalıştırdım ve karı sürülmez hale getirirken diğer koşulları bu Continental'lardan 1000 kat daha iyi idare ettiler.

Volkswagen Caravelle ile ortalama 8000 kilometre sürüş sırasında %99 verim alınmıştır.
Araç Markası: Volkswagen Araç Modeli: Caravelle Sürülen Kilometre: 8000
Yeni olarak satın aldım ve şu ana kadar yalnızca 8 bin mil kadar yol yaptım, ancak yoğun ve derin karda, ağır bir arabayla (VW T4 Caravelle) harika sonuçlarla sürüş şansım oldu. Bir keresinde dik bir yokuşu çıkarken durmak zorunda kaldım ve kar zincirleri bile kullanmadan yeniden başlamayı başardım; hayrete düşmüştüm! Zorlu koşullarda inanılmaz yol tutuşu ve (şimdiye kadar) makulden daha fazla aşınma - kesinlikle tavsiye edebileceğim ve tekrar satın alabileceğim bir lastik.

BMW 330e ile ortalama 10000 kilometre sürüş sırasında %84 verim alınmıştır.
Araç Markası: BMW Araç Modeli: 330e Sürülen Kilometre: 10000
Oldukça tutarlı bir lastik, ıslak zeminde yol tutuşu iyi ancak sıcaklığa bağlı olarak biraz öngörülemez olabiliyor. Karda bir tepede (RWD) durmada yol tutuşunda herhangi bir sorun yaşanmadı.

Toyota Auris ile ortalama 6000 kilometre sürüş sırasında %97 verim alınmıştır.
Araç Markası: Toyota Araç Modeli: Auris Sürülen Kilometre: 6000
Lastikler Eylül 2018'de takıldı ve sonuçlar çok iyiydi. Mükemmel kuru ve ıslak yol tutuşu (asfalt ve çakıl), karda ve çamurda sürüş de kolaydı, hiçbir zorlukla karşılaşılmadı. Şu ana kadar sahip olduğum açık ara en iyi lastikler ve inanın bana, çoğu premium ve orta sınıf olmak üzere pek çok marka ve modeli test ettim: Michelin, Nokian, Goodyear, Falken, Vredestein, Yokohama, vb. TS860 modelini istememe rağmen, Aslında bazı teslimat hatası nedeniyle bunları aldım. Tavsiye ederim ve tekrar satın alacağım.

Mazda 3 2.0 DISI ile ortalama 13000 kilometre sürüş sırasında %76 verim alınmıştır.
Araç Markası: Mazda Araç Modeli: 3 2.0 DISI Sürülen Kilometre: 13000
WinterContact TS 830P'yi seçmemin ana nedenleri şunlardır: yönsüz lastik sırtı (dönüş yönü değiştirme olasılığı nedeniyle daha düzenli lastik aşınması), conti seal teknolojisi (Mazda'mda stepne yok), yüksek performanslı kış lastiği (daha iyi yol tutuşu ve daha iyi performans) geri bildirim). Lastikler, Pirelli Winter Snow Control 3'ün yerini aldı. Pirellis ile karşılaştırıldığında Contis, 21.000 km'den sonra bile önemli ölçüde daha sessizdir. Islak yol tutuşu çok iyi ve suda kızaklama konusunda hiçbir sorun yaşamadım. Kuru zeminde, 10°C'nin üzerindeki sıcaklıklarda bile kış lastikleri için oldukça iyi miktarda geri bildirim ve stabilite sağlarlar. Karda çekiş konusunda Pirelli'lerden bir fark hissetmiyorum. Yakıt tüketimi Pirellis'e göre daha yüksek. 21.000 km sonra yaklaşık 6 mm lastik sırtı kalmıştır. Görünüşe göre 40 - 45.000 km'ye kadar dayanabilirler. Pirellis'e çok benziyor.

BMW 320D ile ortalama 12000 kilometre sürüş sırasında %46 verim alınmıştır.
Araç Markası: BMW Araç Modeli: 320D Sürülen Kilometre: 12000
Bu lastiklerde gerçekten hayal kırıklığına uğradım.
Kış koşullarında çok kötüler.
İyi test sonuçlarına sahip Continental olmalarından çok daha fazlasını bekliyordum.


Peugeot 508 SW 1.6 E HDI ile ortalama 62000 kilometre sürüş sırasında %91 verim alınmıştır.
Araç Markası: Peugeot Araç Modeli: 508 SW 1.6 E HDI Sürülen Kilometre: 62000
Continental WinterContact TS 830P'mi çok sevdim, 2017 ve 2018'de Danimarka'da onlarla birlikte sürdüm ve arabamla her yıl yaklaşık 50.000 km yol yapıyorum ve şimdi 2 yıl sonra onları değiştirme zamanı geldi ve lastikleri değiştirmeyi umursamadım, bu yüzden lastikler yazın ve kışın arabadaydım ve 2 yıldır harikaydılar şimdi gidip TS 860'ı deneyeceğim ve umarım onlar kadar iyidirler ya da biraz daha iyiler

BMW 320 d ile ortalama 3000 kilometre sürüş sırasında %81 verim alınmıştır.
Araç Markası: BMW Araç Modeli: 320 d Sürülen Kilometre: 3000
Bu lastiklerden bir takım aldım çünkü 1.BMW'nin karda korkunç olduğu biliniyor 2.Galler'de çok dik bir yokuşta yaşıyorum, bu lastikler taze karda ve buzlu koşullarda son derece iyi, yol o kadar kötüydü ki Yaz lastikli 4x4 arabaların çok dik bir yokuştan aşağıya kaymasını ve yukarı çıkarken tekerleklerinin patinaj yapmasını izleyebilirdiniz. Bu lastiklerle yokuş aşağı sürüşlerde çekiş kaybı yaşanmadı ve ABS devreye girmedi. Yokuş yukarı sürüşlerde tekerleklerin patinajı minimum düzeydeydi, araba her zaman kontrolün elinde olduğunu hissediyordu ve soğukkanlılığını asla kaybetmiyordu. Kış lastiklerinin bulduğum tek dezavantajı kuru zeminde olması ve 8°C'den itibaren hızda biraz belirsiz hissetmeye başlıyorlar ancak bu, daha düşük sıcaklıklarda kazanılan faydalar için minimum düzeyde.

Mercedes Benz E220Cdi ile ortalama 0 kilometre sürüş sırasında %27 verim alınmıştır.
Araç Markası: Mercedes Benz Araç Modeli: E220Cdi Sürülen Kilometre: 0
Mükemmel test sonuçlarını ve kullanıcı geri bildirimlerini dikkate alarak bir Conti lastik seti satın aldım. Ancak bu lastikler kış şartlarında korkunç çekiş gücüyle hayal kırıklığı yaratıyor. Şu ana kadar kullandığım en kötü kış lastiği. Bir daha asla Continental'e uğramamalıyım.

Lastik Ebatları ve Fiyatları

Continental WinterContact TS 830 P

Lastik Ebatı
Araç Tipi
Lastik Etiketleri
Fiyat

15’’ Lastikler

16’’ Lastikler

17’’ Lastikler

18’’ Lastikler

19’’ Lastikler

Continental Lastik Ürün Aileleri