Continental PremiumContact 7 Lastik Yorumları

Binek Araç / Otomobil
Yaz

Yaz şartlarında Otomobil araç tipine uygun olan Continental PremiumContact 7 lastik yorumlarını inceleyerek kararınızı kolayca verin!

(20 Yorum) 2879.1
Rated 4.3/5 based on 20 reviews
Tüm ebatları görüntüle
Continental PremiumContact 7 lastikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Tecrübelerinizi paylaşın ve diğer otomobil sahiplerine yardımcı olun.
Yorum Yap
Tyre Reviews

PremiumContact 7 Lastik Yorumları

SEAT LEON ST 1.6TDi SE DSG ile ortalama 6000 kilometre sürüş sırasında %54 verim alınmıştır.
Araç Markası: SEAT Araç Modeli: LEON ST 1.6TDi SE DSG Sürülen Kilometre: 6000
Ara sıra virajların oldukça sert girildiği 6000-7000 mil ortalama sürüşten sonra ön çiftin tamamen yıprandığına inanamıyorum. Aynı sürüş tarzı, aynı kavrama ve yol tutuşuna sahip PC6 (önceki model) ve Sava lastiklerinden yaklaşık 3 kat daha fazla kilometre performansı sağladı. Bu araba hızlı DEĞİLDİR, bir yarış arabası değildir (dizel otomobil emlakıdır). Basınçlar düzenli olarak yeniden kontrol ediliyor, takip mükemmel ancak aşınma aşırı düzeyde. Arka çift bile lastik sırtının yarısını kaybetmiş durumda ve bu araba temelde kıçını arkasında sürüklüyor. Son derece hayal kırıklığına uğradım ve başka bir set almayacağım.

Bilginize, PremuimContact6 kilometrelerce daha iyiydi

Jaguar XF ile ortalama 5000 kilometre sürüş sırasında %87 verim alınmıştır.
Araç Markası: Jaguar Araç Modeli: XF Sürülen Kilometre: 5000

Volkswagen Golf Mk7.5 1.5TSI 150HP ile ortalama 6000 kilometre sürüş sırasında %89 verim alınmıştır.
Araç Markası: Volkswagen Araç Modeli: Golf Mk7.5 1.5TSI 150HP Sürülen Kilometre: 6000
Golf MK7.5'imde standart olarak gelen ve başından beri tuhaf olan Hankook Ventus S1 evo2'leri değiştirdim.

Bu Conti'ler neredeyse her açıdan, özellikle de (ıslak) virajlarda yol tutuş konusunda çok daha iyi. Araba kendini yola yapıştırırken Hankook'lar ıslak zeminde kendimi güvensiz hissetmemi sağladı. Geçtiğimiz Ekim ayında İngiltere'ye yaptığım seyahat sırasında Londra yakınlarındaki M25'te büyük bir suda kızaklama deneyimi yaşadım, ancak durumu çok iyi idare ettiler. Giyim konusunda da oldukça iyiler ama ben rahat bir sürücüyüm, sportif değilim. Biraz eksik oldukları tek şey, kötü yüzeylerdeki gürültü ve konfordur. Hollanda'daki kaliteli yollarda bile bazen oldukça gürültülü ve biraz 'engebeli' olabiliyor.

Genel olarak gerçekten harika lastikler. Onlarla gerçekten mutluyum ve kendilerini çok güvende hissediyorlar.

Volkswagen Golf Mk 8 Life Plus ile ortalama 4000 kilometre sürüş sırasında %84 verim alınmıştır.
Araç Markası: Volkswagen Araç Modeli: Golf Mk 8 Life Plus Sürülen Kilometre: 4000
Golf Mk 8 ile gelen T005'leri çıkarın. Yakıt tüketimi iyi ancak yol tutuşu ve fren mesafeleri oldukça kötüydü. Continental PC7'lere geçmeye karar vermeden önce biraz araştırma yaptım. Pişmanlık yok. İşleme çok daha iyi. Virajlarda yol tutuşu daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilir ve kuru ve ıslak zeminde fren mesafesi de iyidir. Konfor ve Gürültü benim için hala katlanılabilir düzeyde. Yakıt tüketimi hala oldukça iyi çünkü otoyolda biraz şehir içi sürüşle 20km/L'ye kadar çıkabiliyorum, dolu depoyla ortalama 16-17km/L.

Audi S3 ile ortalama 1000 kilometre sürüş sırasında %98 verim alınmıştır.
Araç Markası: Audi Araç Modeli: S3 Sürülen Kilometre: 1000
2017 Audi S3'te Continental PremiumContact 7 lastik (235/35 R19).

Bazı eski Goodyear lastiklerinin değiştirilmesi. Aradaki fark Gece ve Gündüzdür; araç daha dengeli bir his verir, yola daha fazla bağlı hissedersiniz ve hem ıslak hem de kuru zeminde yol tutuşu mükemmeldir. Kırma son derece iyi ve CPC7'ye geçiş yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum
Tebrikler Jonathan ve çok teşekkürler!

Volvo XC70 D5 ile ortalama 200 kilometre sürüş sırasında %62 verim alınmıştır.
Araç Markası: Volvo Araç Modeli: XC70 D5 Sürülen Kilometre: 200
Continental, bunu konforlu bir lastik haline getirmek için çaba harcadıklarını söylüyor ancak ben buna katılmıyorum.
Mükemmel kavrama, geri bildirim vb. ancak konfor saçmalıktır ve ben şahsen rahatlığa dikkat ediyorum.
Aslında sert olduğu bilinen Pirelli Scorpion Verde'den daha serttirler!
Tavsiye edemem.

Volvo S60 2.0T ile ortalama 1000 kilometre sürüş sırasında %94 verim alınmıştır.
Araç Markası: Volvo Araç Modeli: S60 2.0T Sürülen Kilometre: 1000
Dünyanın 8. harikasının adı ¨ Continental PremiumContact 7 ¨ ne eksik ne fazla.

Ford Focus 2.0 TDCI Titanium ile ortalama 1000 kilometre sürüş sırasında %100 verim alınmıştır.
Araç Markası: Ford Araç Modeli: Focus 2.0 TDCI Titanium Sürülen Kilometre: 1000
İlk başta Continental Ultracontact'ı satın almıştım ancak birkaç gün sonra pişman oldum, lastik çok yumuşaktı, ultra temas özelliği yoktu. Hem kuru hem de ıslak koşullarda iyi gidiyor, ancak sırayla kötü davranıyor. Ben biraz daha agresif bir sürücüyüm. Birkaç gün önce Continental Premium ile takas yapmak için 7. Lastik bir canavardır. Her anlamda ultra temastan 10 kat daha iyi. Harika bir lastik, sanki bir Porsche kullanıyormuşum gibi virajlar, araba yapışmış ve ister ıslak ister kuru olsun yağsız. Islak zeminde frenleme, yağmurda fren yaptığımda hayrete düştüm. Acımasız lastik. En iyi lastik. Şimdiye kadar sahip olduğum en iyi şey. Ve çok sürdüm

Alfa Romeo Giuiletta ile ortalama 700 kilometre sürüş sırasında %95 verim alınmıştır.
Araç Markası: Alfa Romeo Araç Modeli: Giuiletta Sürülen Kilometre: 700
Şu ana kadar kuru kavrama etkileyici.

Islak yol tutuşu temel olarak kuru yol tutuşu ile aynıdır, bu da şu ana kadar oldukça heyecanlı bir yol sürüşüyle lastiklerin sınırına yaklaşmadığım anlamına geliyor.

Geri bildirim ve yol tutuşu, düşük hızlarda "kış lastiklerim" - Michelin CC2 ile aynı. Ancak virajda hızı artırdığınızda çok büyük bir fark oluyor. Araç hemen dönüyor ve orta virajda çok daha stabil oluyor ve bu da 7-11 derece C gibi düşük sıcaklıklarda oluyor.

Konfor, Continental'deki 94Y ve 91V endeksi olan CC2'ye benzer. Gürültü daha yüksek ama sorun değil. Aşınma ve yakıt verimliliği konusunda gerçekten yorum yapamam.

Mercedes Benz E320 CDI ile ortalama 500 kilometre sürüş sırasında %100 verim alınmıştır.
Araç Markası: Mercedes Benz Araç Modeli: E320 CDI Sürülen Kilometre: 500
500 mil sonra.... aşınmış ve kırılmış. V6 Merc 3 litre dizel E Sınıfı. BÜYÜK TOPUK. Önceki Çapraz İklimler 30k. Her kriter için lastiklere maksimum puan verdim. Evet o kadar iyiler ki! 12 ay mı yoksa 3 yıl mı dayanacağından endişelenmiyorum. Onları tekrar satın alacağım. Yeniden eşlenen Merc'imi başka bir şeye dönüştürdü! Scooby Subaru farkı. Araba yola oturuyor ve jilet gibi keskin bir şekilde yön veriyor. Frenleme ıslak zeminde Cotswold'a dönüş yolculuğunda test edildi. VAY evlat, sen değilsin SİZE VERDİĞİ GÜVEN BÜYÜK. Cross Climates yaklaşamadı üzgünüm! İşte asıl önemli nokta, 16 jantım var, sportif bir şey değil, bu yüzden daha geniş tekerlekleriniz olsaydı, Aman Tanrım, bir Cheshire kedisi gibi olurdunuz. Bununla birlikte, XLR pedal kutusuyla 530 Nm'ye sahibim. Yani değişebilir. Lastiklerin sürüşü, konforu ve gürültüyü bu kadar değiştirebileceğini/dönüştürebileceğini hiç düşünmemiştim. Bunu beklemiyordum ve sadece kamyonum hakkında yorum yapabilirim. Scooby'lere, M3'e, Porsche'ye, MR2'lere, Merc'lere sahibim, eski bir osuruk 58'im. Bu yüzden bu CP7'lerin genel sürüş, keskin direksiyon, yol tutuşu, konfor ve gürültü üzerinde ne kadar olumlu bir dönüşüm yaptığına dair bir fikrim var. Frenleme ve yön muazzamdır. Yaklaşık 2MPG yuvarlanma direncini sert bir şekilde kaybettim. Sunulan lastiklerin ve hamurların miktarı beni şaşırttı. Ancak buradaki uzman incelemesi ve diğer araştırmalar bana bunu yapmamı sağladı. Fazladan lolly ödediğim için çok mutluyum. İki tonluk bir Subaru'm varmış gibi hissediyorum, o kadar iyiler ki! İyi yolculuklar.

Lastik Ebatları ve Fiyatları

Continental PremiumContact 7

Lastik Ebatı
Araç Tipi
Lastik Etiketleri
Fiyat

15’’ Lastikler

16’’ Lastikler

17’’ Lastikler

18’’ Lastikler

19’’ Lastikler

Continental Lastik Ürün Aileleri