Bridgestone Dueler A/T 693 Lastik Yorumları

Binek Araç / Otomobil
Yaz

Yaz şartlarında SUV-4x4 araç tipine uygun olan Bridgestone Dueler A/T 693 lastik yorumlarını inceleyerek kararınızı kolayca verin!

(4 Yorum) 0
Rated 3.5/5 based on 4 reviews
Tüm ebatları görüntüle
Bridgestone Dueler A/T 693 lastikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Tecrübelerinizi paylaşın ve diğer otomobil sahiplerine yardımcı olun.
Yorum Yap
Tyre Reviews

Dueler A/T 693 Lastik Yorumları

Ford Ranger ile ortalama 2000 kilometre sürüş sırasında %41 verim alınmıştır.
Araç Markası: Ford Araç Modeli: Ranger Sürülen Kilometre: 2000
Bu lastikler sürüş sırasında titreşime neden olur. Titreşimler kötüdür > 40 mil/saat ve arkadaki araçların plakalarını vb. okumak mümkün olmayacak derecede aynaların sallanmasına neden olur. Lastikler sürüşü rahatsız ediyor ve eminim ki araçta daha hızlı hasara, aşınmaya ve ayrıca yakıt ekonomisinin azalmasına neden olur. Titreşimler kötü dengelemeden kaynaklanmıyor, bu durum farklı makinelerde 3 kez tekrar kontrol edildi. Eğer saatte 20 milden daha hızlı sürmeyi planlıyorsanız tavsiye etmiyorum.

Ford F 150 ile ortalama 15000 kilometre sürüş sırasında %83 verim alınmıştır.
Araç Markası: Ford Araç Modeli: F 150 Sürülen Kilometre: 15000
Islak yol tutuşu bir AT lastiği için şaşırtıcı derecede iyi, daha derin karlar da dahil olmak üzere karda yol tutuşu mükemmel ve yol gürültüsü neredeyse yok denecek kadar az.

Toyota hilux ile ortalama 25000 kilometre sürüş sırasında %74 verim alınmıştır.
Araç Markası: Toyota Araç Modeli: hilux Sürülen Kilometre: 25000
Genellikle yüklü bir arka kabine sahip Toyota Hilux 2.5D ile bu sette 25.000 mil kat edildi. Yol/otoyol/çakıl karışımı yollardan ve hem sürülmüş hem de çamurlu tarlalardan geçtim ve ayrıca ağır jeneratör setlerini uzak yerlere çektim. Bu lastiklere pek nazik davranmadım! Yaklaşık 3/4 mm'ye sahipler ancak artık farklı lastiklerde 2 delik var (çivi ve yavaş patlama), bu nedenle hepsi değiştirildi. Bu lastikler oldukça öngörülebilirdir; ıslak veya kuru zeminde virajlarda sert bir şekilde yol vermeye başladıklarını ve kavramayı giderek gevşettiklerini hissedebilirsiniz. İki kere takıldım; birincisi derin çamurlu bir bataklıkta durduğum için, tamamen benim hatamdı, diğeri de kenara çekip yumuşak bir hendeğe kaydığım için. Ne yazık ki her iki seferde de bir Ford Ranger tarafından kurtarılmak zorunda kaldık. Bir römork üzerinde 100 kva'lık bir jeneratör (yaklaşık 2 ton ve römork frenine doğru itme) ile çok dik ıslak ve çamurlu beton sürüşünü gözle görülür şekilde tersine çevirirken, 4 lastiğin tümü diferansiyel kilidi açıkken LO'da kayıyordu, ancak jeneratörü yukarı kaldırdı. Bunu çok etkileyici buldum, aynı zamanda 30 kva'lık bir jeneratörü bir sırt ve sürülmüş sürülmüş tarla boyunca yaklaşık yarım mil kadar çekmeyi başardım. Jeneratör birçok kez havaya uçtu ancak Hilux sıkışıp kalmadı. Genel olarak çok yönlü olarak bunların çok iyi olduğunu düşünüyorum. Daha fazla konfor ve daha iyi yol tutuşu umuyorsanız, arazi kabiliyetinden bir miktar fedakarlık etmeniz gerekecektir; bunun tersi de geçerlidir. Bu nedenle bu lastik Hilux'a çok yakışıyor ve off-road tarzı lastiklerin çok gürültülü olduğu uzun yolculuklar için çok daha konforlu.

Lastik Ebatları ve Fiyatları

Bridgestone Dueler A/T 693

Lastik Ebatı
Araç Tipi
Lastik Etiketleri
Fiyat

15’’ Lastikler

16’’ Lastikler

17’’ Lastikler

18’’ Lastikler

19’’ Lastikler

Bridgestone Lastik Ürün Aileleri