Lastik
Servislet Akademi ilk Mezunlarını verdi!
04/02/2022

Servislet Akademi ilk Mezunlarını verdi!

Yazılım geliştirme odaklı eğitim programlarına yeni bir bakış kazandıran Servislet Akademi, eğitim sürecini tamamlayan mezunlara işe alım garantisi sunmuştu. Programın zorlu tarafı sürecin aşamalarında elemeler olmasıydı. 


100’lerce adayın arasından kontenjan dahilinde 6 aday seçildi.


4 ay süren eğitim sürecinde senior mühendisler ile birlikte çalışma fırsatı bulan adaylar hem kendi başlarına hem de grup olarak aldıkları eğitimlerde kazandıkları kapasiteleri farklı projelerde test etme fırsatı buldular. Geliştirdikleri projelerin tamamı canlıya alındı ve kendileri dışında kullanıcıların testlerine çıktı. Web, iOS ve Android gibi platformlarda çalışan uygulamaların bazıları Servislet’te tüm ekibin sıkça kullandığı araçlara dönüşmüş durumda. 

Servislet bünyesinde CTO ve Co-Founder Cevdet Ertürk’ün liderliğinde yönetilen süreçte 6 Akademi üyesi de verilen görevleri başarıyla tamamlayarak kariyer yolculuklarına hızlıca başlama imkanı buldular. 

İlknur Körpe Junior Frontend Developer, Muhammed Mustafa Koç, Ekrem Civan ve Fatma Çetin Junior Software Developer ve Emre Kızıltoprak ile Cansel Değdaş da Junior Mobile App Developer pozisyonları ile Servislet ekibine dahil olacaklar. Bu sürecin mimarı CTO ve Co-Founder Cevdet Ertürk süreci şöyle tanımlıyor: 

Sürdürülebilir teknik insan kaynağı üretmek, benim pozisyonumdaki her yöneticinin hayalidir. Yeni mezunları doğrudan sisteme entegre etmek oldukça güç. Bu nedenle ara bir süreç üretip Servislet teknoloji departmanında çalışma standartlarını, kullanılan teknolojileri ve şirket DNA’sını adaylara aktarmak istedik. Bu yaklaşım, Servislet Akademi’yi doğurdu. Adaylar, 4 aylık dilimde 3 ana kapasite (yeni teknolojileri öğrenme ve uygulama hızları, kararlılık düzeyleri ve ekibe uyumlulukları) üzerinden birçok aşamayı geçmek üzere sürece dahil edildiler. Devamlı aşama geçemeyen adayları programdan çıkaracağımızı baştan ilan etmiştik. Onlarca kişi arasından seçilen adayların tamamının akademiden mezun olması benim için büyük keyif. Belki ilk deneme için fazla şanslı görünebiliriz ama inanılmaz sonuçlar elde ettiğimizi söylemek isterim. Öğrenilen teknolojiler arasında swift, kotlin, solidity, laravel ile api geliştirme, tokenization, smart contracts, hyperledger fabric, vue.js gibi çok değerli yazılım geliştirme teknolojileri ve konseptler var. Entegre oldukları yapıları saymıyorum bile. Sözün özü güçlü hedefleri olan akademi üyeleri, kararlılıktan ödün vermeden çalıştı, tüm aşamaları tamamladı ve junior yazılım geliştirici ünvanlarıyla Servislet teknoloji departmanın değerli parçaları olarak aramıza katıldılar. Hepsini tebrik ederim. Bu hikayenin yeni kahramanlarıyla tanışmak için heyecan duyuyorum.”